Największy indywidualny program mentoringowy w Polsce - Dare IT

 

Wiele osób na początku nowego roku podejmuje postanowienia, które mają odmienić ich życie – nauka języka obcego, regularne treningi, zmiana nawyków żywieniowych. Często pragniemy też zmienić swoją ścieżkę zawodową – idealnym przykładem jest grono 127 uczestniczek największego w Polsce programu mentoringowego Dare IT, który przeznaczony jest dla kobiet rozpoczynających swoją przygodę w tej branży –
i prowadzony wyłącznie przez kobiety-ekspertki.

Mówi się, że najtrudniejszy jest pierwszy krok – co więcej, według raportu „Kobiety w IT 2020”, przygotowanego przez No Fluff Jobs, na pytanie, co stanowi największą trudność w zmianie branży, aż 47% ankietowanych odpowiedziało, że nie wie, od czego zacząć. Dlatego inicjatorki programu Dare IT postanowiły pomóc kobietom podjąć właśnie ten krok w kierunku zmiany ich życia zawodowego. W 2018, podczas pierwszej edycji, spodziewano się 30 zgłoszeń,
a otrzymano ich ponad 800 – wówczas było tylko 15 miejsc. W 2019 zgłosiło się ponad 2000 kobiet na 38 dostępnych miejsc. Pokazuje to z roku na rok rosnące zainteresowanie programem, dlatego też w tym roku organizatorki zaoferowały mentoring dla ponad 120 kobiet. Łącznie, podczas trzech edycji do programu aplikowało blisko 4300 osób na 180 miejsc.

Przy tak ważnej decyzji, jak zmiana ścieżki zawodowej, naturalne są obawy związane
z przyszłością, dlatego istotnym elementem działań Dare IT są działania systemowe. Ich podstawą jest przede wszystkim społeczność Dare IT – niezwykle przyjazne miejsce
w Internecie, dające wsparcie, wiedzę oraz wskazówki związane z dalszym rozwojem – prowadzone przez kobiety i skierowane do kobiet. W ramach programu ponad 100 ekspertek z branży IT pomaga nieodpłatnie innym kobietom w nabyciu nowych umiejętności oraz zdobyciu ogromnej dawki wiedzy z dziedziny szeroko pojętych nowych technologii.  Założycielkom, Aleksandrze Bis i Natalie Pilling, zależy przede wszystkim na kształtowaniu postaw opartych na łańcuchu wzajemnej pomocy, o czym najlepiej świadczy fakt, że wśród mentorek tegorocznej edycji znajdują się również niegdysiejsze podopieczne programu.

- Chcemy odczarować stereotypowe myślenie o branży IT i ukazać jej różnorodność. Można znaleźć pracę w wielu ciekawych obszarach, niestety bywa tak, że poprzez zakorzenione, często błędne wyobrażenie na temat danego zawodu, możemy się zniechęcać i myśleć, że to nie jest ścieżka dla nas. A przecież ta branża jest tak kolorowa! W ramach programu oferujemy 17 różnych ścieżek specjalizacji od projektowania i kodowania, po data science i product management. Nikogo nie zmuszamy do wyboru danej drogi, ale wskazujemy kobietom dostępne opcje, które mogłyby być zmarginalizowane przez wspomniane stereotypy czy bariery środowiskowe – mówi Aleksandra Bis, współzałożycielka Dare IT.

Indywidualne podejście – klucz do sukcesu

Rozpoczął się właśnie 3-miesięczny program mentoringowy Dare IT, w ramach którego uczestniczki – mentees – będą spotykały się online podczas indywidualnych sesji z mentorką. Kilkunastotygodniowa współpraca nastawiona jest na realizację wspólnie ustalonego celu mentoringu, wspierającego rozwój zawodowy i osobisty mentee. Podczas programu podopieczne mogą również liczyć na konsultacje ze specjalistami z branży HR oraz serię eksperckich webinarów edukacyjnych nastawionych na rozwój kompetencji miękkich.

- Najbardziej wartościowym aspektem mentoringu jest wspólne odkrywanie realnych potrzeb. Są dziewczyny, które mają naprawdę ciekawe projekty w swoim portfolio, widać, że spójnie budują swój styl, że czują się dobrze w kompozycji. Ale przychodzą i mówią, że trudno jest im znaleźć pracę, że wysyłają CV i nie dostają odpowiedzi, co ich bardzo demotywuje. Wtedy skupiamy się właśnie na tych miękkich obszarach. Ścieżka mentoringu to suma indywidualnych potrzeb każdej uczestniczki i za każdym razem wygląda inaczej – wyjaśnia Joanna Cmykiewicz, mentorka w II edycji, zajmująca się UI & Visual Design.

Każda uczestniczka otrzyma indywidualne wsparcie mentorki, która na co dzień pracuje
w międzynarodowej firmie, m.in. w tak popularnych, jak Allegro, Google, Booksy, EL Passion, Netguru, Polidea, czy Demant Technology Center. W programie mentorują zarówno ekspertki z wieloletnim doświadczeniem, także managerskim, jak i dziewczyny z 2-letnim stażem, które same kiedyś były podopiecznymi programu Dare IT. Razem tworzą one kobiecy łańcuch samopomocy – dzielą się swoją wiedzą i wspierają się wzajemnie, dzięki czemu stale powiększa się kobiece grono w IT.

- Sam proces przebranżowienia jest trudny i podziwiam wszystkich, którzy się na to decydują. To mnóstwo pracy, wzlotów i upadków, a zrobienie zwrotu w swojej karierze wymaga dużo odwagi. Ale zdecydowanie warto ryzykować! Trzeba pamiętać, żeby dać sobie czas, pozwolić sobie na popełnianie błędów, nie porównywać się do innych i nie bać się zadawać pytań – mówi Agata Stawarz-Pastewska, zajmująca się Frontend Development, która w 2019 roku uczestniczyła w DareIT, a w tym roku jest mentorką.

Mentoring bez końca

Po oficjalnym zakończeniu programu przygoda ze społecznością Dare IT nie kończy się – funkcjonuje także aktywna grupa Dare IT Community na Facebooku oraz Slacku Dare IT. Do zainteresowanych wysyłany jest newsletter z dawką wiedzy i motywacji, powstał klub książki oraz webinary edukacyjne i sesje Ask Me Anything – rozmowy z ekspertkami z branży, które odpowiadają o kulisach swojej pracy czy rekrutacji na dane stanowisko.

Założycielki Dare IT działają od kilku lat na rzecz zwiększenia reprezentacji kobiet w branży IT. Dlaczego to takie ważne? Zgodnie z raportem „Kobiety w IT 2020”, w Polsce 30 proc. fachowców w branży jest płci żeńskiej – co i tak stanowi wynik lepszy niż w Unii Europejskiej, gdzie szacuje się, że zaledwie 17% specjalistów IT stanowią kobiety.

- Dostrzegałyśmy mocną nierówność płci w tej branży i postanowiłyśmy to zmienić. Kobietom nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z sukcesami pracować w świecie nowych technologii. Pomagamy im przygotować się do wejścia na rynek IT i pragniemy uzupełnić lukę w branży IT o niezwykłe talenty, które czasem wiele lat drzemią ukryte w naszych mentees – mówi Natalie Pilling, współzałożycielka Dare IT. Świat nieustannie się zmienia, głównie za sprawą nowych technologii, a my chcemy, żeby kobiety miały realny wpływ na te zmiany, żeby były także twórcami nowoczesnych rozwiązań, a nie tylko ich użytkownikami – dodaje.

Dare IT stale powiększa grono swoich partnerów, dzięki czemu może z sukcesem realizować założone cele – w ostatnich miesiącach działalność programu zaczęły wspierać takie firmy jak: Demant, EL Passion, Perfect Gym, Monterail, Goldman Sachs, 24/7Communication.

Więcej informacji o Dare IT można znaleźć tutaj.